Amnesia: The Dark Descent

4. dubna 2013 v 18:48 | VK Xtreeme |  Recenze Her
Studio Frictional Games není u nás zas tak známé, ale každý kovaný milovních horových her jej má vryto do paměti díky skvělé atmosférické sérii Penumbra. Jestli se nám to líbí, nebo ne. Penumbra byla do jisté míry experimentem, ale ze svých chyb se zřejmě poučili a jejich nová hra navzdory svému názvu zcela jistě zapomenut nebude.


Jmenujete se Daniel, to je vlastně všechno co si pamatujete, když se jednoho dne probudíte na chladné zemi v gotickém hradu. Z vašeho předešlého života vám nezůstalo nic, nepamatujete si jak jste se sem dostali, ani nevíte proč. Navíc nemáte ponětí, proč jste přišli o paměť.
Váš dobře vyvinutý šestý smysl si naštěstí všiml, že zde není něco v pořádku, navíc naleznete dopis od vás samotného pro vás. V něm se dozvídáte spoustu zajímavých věcí včetně vaší děravé hlavy a hlavně, že po vás jde duch zabiják a že jedinou vaší nadějí je zabít uprostřed hradu jakéhosi Alexandra. Jelikož vás vstupní brána jakousi magickou silou oddtahuje, rozumně se rozhodnete, že si tu zajímavou exkurzi plnou dobrodružství uděláte, ale o tom, že to nebude žádná procházka růžovým zadem mluvit netřeba.
Autoři totiž již od samého začátku udělají atmosféru tak tvrdou, že by si sní neporadil ani dobře nabroušený meč. Vzhled gotického hradu v němž se nacházíte je do jisté míry inspirován díly Howarda Fillipse Lovecrafta a tudíž je pro tvorbu hororu jako stvořený.
Trailer Amnesia: The Dark Descent

Spolu s dobře zvládnutou hudbou a doprovodnými zvuky jako je vrzání starých dveří, našlapování z vedlejších místostí a podobně, proto dokáže zahrát na nervy i skutečně otrlým hráčům hororů a to zdaleka, že grafický Engine nepatří k herní špičce. V tomto případě je grafická ušlost ku prospěchu věci, neboť napomáhá k navození pocitu nehostinosti a to je jen a jen dobře. Ovšem sebelepší grafika by nefungovali pokud by nebyli podpořeny děsivými nepřátely a v tomto ohledu se máte skutečně na co těšit.
Narozdíl od ostatních her kde si postupně čistíte úrovně a jdete s prakticky krytými zády, zde neustále pobíháte ve stínech a nepříteli se neustále musíte schovávat. Vaším bezpečím si nikdy a nikde nemůžete být jisti, což se bude podepisovat nejen na psychice vaší ale také na duševním stavu hlavního hrdiny. Ten se totiž nově nedokáže bránit návalu strachu a paniky. A pokud ho nebudete držet daleko od nebezpečí, hrozí vám, že se vám tu klidně ve vypjaté situaci svalý na zem a bez šance na útěk umře a pro jeho duševní pohodu potřebuje také světlo. Hrad je totiž téměř kompletně ponořen do tmy a vašim jediným zdrojem budou svíčky, které se snadno a rychle vyčerpávají.
Zoufalý boj o život si musíte spestřovat skoumáním okolí a prohledáváním kazdého koutu jinak vám hrozí, že se ocitnete bez svíček a oleje a pokud na vás něco ze tmy vyskočí nestihnete ani křiknout. A důvodem proč hrad zkoumat opravdu pečlivě je, že se v něm skrývá množství hádanek a odpovědí, které vám pomohou.
Kurzor uprostřed obrazovky opět působí jako vaše ruka a tahem myši posouváte předměty kam chcete, je to systém díky kterému se do vaší hlavní postavy opravdu vžijete a během každého pohybu budete mít pocit, jako by jste ho skutečně vykonali a což zcela logicky pocit strachu ještě více umocňuje.
Narozdíl od žánrové konkurence se časem nezmění v akční vybíječku, ani nepřestane být strašidelná, či málo náročná a pakliže uposlechnete rady autorů a budete hrát po tmě se sluchátky na hlavě odmění se vám zážitkem na který jentak nezapomenete.

Minimální systémové požadavky

Operační Systém:Windows XP
Procesor:Intel Pentium 4 @ 1.5 GHz / AMD Athlon XP 1500+
RAM:1 Gb
Prostor na disku:2 Gb free
Video RAM:128 Mb
Video Karta:nVidia GeForce 6600 / ATI Radeon X1300
Zvuková Karta:DirectX Compatible
Síť:
Direct X:9.0c

Doporučené systémové požadavky

Operační Systém:Windows XP/Vista/7
Procesor:Intel Pentium 4 @ 2.4 GHz / AMD Athlon XP 2500+
RAM:2 Gb
Prostor na disku:2 Gb free
Video RAM:256 Mb
Video Karta:nVidia GeForce 7800 / ATI Radeon x1900
Zvuková Karta:DirectX Compatible
Síť:
Direct X:9.0c
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Dajlisia Jin Dajlisia Jin | Web | 5. dubna 2013 v 2:03 | Reagovat

Ahoj, fakt se omlouvám za tuto reklamu, ale potřebuji pomoc :) Všimla jsem si, že jsi psal na blog dwaynejohnson.blog.cz ... Chtěla bych se proto zeptat, jestli neznáš někoho, kdo by měl zájem o spoluadminství na novém blogu o Dwaynovi? Moc by mi to bodlo, díky :) Pak klidně můžeš tento komentář vymazat :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama